Macramé a jeho pôvod
Macramé a jeho pôvod
Hoci väčšina textov hovorí, že macramé začali používať arabský tkáči v 13. storočí, umenie uzlov pravdepodobne pochádza z Číny v období 500 pr.nl.
Dekoratívne uzlíky sa používali na slávnostné kostýmy, hodvábne obrazy, lampy a dekoratívne závesy na stenu.
Pôvod slova makramé vychádza z arabského výrazu "migramah", ktorý označuje rozsiahly závoj alebo dekoratívny okraj.
Technika macramé sa z arabských oblastí postupne rozšírila do Európy. V 13. storočí bola spolu s maurskými dobyvateľmi zavedená do Španielska a následne sa šírila do ďalších európskych krajín vrátane Francúzska, Talianska a Anglicka.
V 19. storočí v Anglicku sa makramé využívalo na výrobu náhrdelníkov zdobených sklenenými korálkami.
Makramé šperky získali na popularite aj v Amerike počas "hippieského hnutia", ktoré sa začalo v 70. rokoch.
Techniku macramé používali s obľubou aj námorníci, hlavne kvôli uzlom, ktoré používali pri svojej práci, ale zdobili ňou aj lodné zvony, siete na spanie, kormidla a opasky... Vďaka moreplavcom sa macramé rozšírilo do celého sveta.
Macramé predstavuje tradičné umenie, ktoré využíva manuálne viazanie uzlov na vytváranie rôznorodých geometrických vzorcov z prírodných alebo recyklovaných materiálov.
Pre prácu s macramé nie sú potrebné žiadne nástroje ako háčiky či ihly, všetko sa tvorí ručne.
Začiatky tohto remesla siahajú do dôb, keď sa z prebytočných osnovných nití vyrábali strapce na kobercoch, ktoré zahrievali podlahy v chladných obdobiach.
V stredoveku sa macramé rozvinulo do podoby, pri ktorej sa z jemných ľanových alebo hodvábnych nití vytvárali čipkované dekorácie.
Asi od začiatku 20. storočia sa viaže macramé zo šnúrok alebo z hrubších nití na vyšívanie. Materiál sa tiež kombinuje s gulôčkami, perlami, prstencami...
Obzvlášť v druhej polovici 20. storočia sa macramé rozšírilo tak v Európe ako aj v severnej Amerike ako hobby.
Techniky viazania
Najjednoduchšie je viazanie s plochým a rebrovým uzlom. K ďalším patria napr. babské, tkáčske, krúžkovacie, retiazkové alebo frivolitkové uzly, zložitejšie sú napr. japonský, čínsky, turecký alebo jozefínskej uzol.
Ak sa chcete naučiť macramé, môžete navštíviť túto stránku :
http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html
Nájdete tu názorné návody na viazanie niekoľkých stoviek uzlov a z nich si potom môžete vytvoriť rôzne výrobky, ako sú napr. nástenná dekorácia, záves na kvetináč, puf na sedenie, lapač snov, kabelka, taška, sieťovka, ale aj kľúčenka, retiazka na cumlík...
Macramé má mnoho podôb a ničím sa neobmedzuje, dá sa z neho vytvoriť veľa vecí, v rôznych farbách, s rôznymi doplnkami ako sú napr. drevené krúžky, drevené korálky, kovové korálky, pierka...
Materiál na macramé – špagáty, krúžky, korálky... nájdete aj v mojom obchodíku pre tvorivé ruky www.ajadekor.sk/macrame/